Britanski diplomata za N1: Čini se kao da narod u Rusiji voli Vagnerovce
Bivši britanski ambasador u Letoniji i ekspert za postsovjetski prostor Ijan Bond izjavio je u emisiji Global fokus da je predsednik Rusije Vladimir Putin mnogo ranjiviji nego što se mislilo, kao i da je učešće predsednika Belorusije Aleksandra Lukašenka u pregovorima između Kremlja i pobunjene grupe Vagner tokom vikenda bilo "čudnovato".
N1: Kako ste videli događaje u Rusiji od nedelje i da li ste u nekom trenutku pomislili da bi moglo da dođe do sukoba između ruske vojske i Vagnerovih plaćenika?
Bond: Moram da kažem da sam bio iznenađen jer iako je Prigožin već duže vreme izražavao nezadovoljstvo vrhom ruskog Ministarstva odbrane verovao sam da će Putin da uskoči kao neka vrsta arbitra, kao što je to već radio u prošlosti, kada su se njegovi potčinjeni svađali da će neko rešenje biti nađeno i zato je sve što se dogodilo za mene predstavljalo iznenađenje. Da li sam mislio da će biti rata? Pa rat je možda malo preterana reč, ali sam pomislio da će doći do neke vrste borbe i jedna stvar koja je interesantna je da borbe skoro i nije bilo i da je ta grupa koju je poslao od Rostova ka Moskvi je uspela da dođe na pola puta do prestonice bez skoro ikakvog otpora.
N1: I šta nam to govori? Da paravojna formacija može bez ikakvog otpora da dođe u blizinu prestonice svetske nuklearne velesile za manje od pola dana?
Bond: Mislim da nam govori da je Putin ranjiviji nego što smo mislili. On je takav tip ličnosti da kada se njegovi potčinjeni svađaju on pronalazi rešenje po kom su ili svi zadovoljni ili nekog uklanja s puta i to smo videli nekoliko puta u prošlosti. Ali sada se činilo kao da nema rešenje za sukob kompetentnog komandanta na terenu Prigožina i nekompetentnih, ali lojanih komandanata poput ministra odbrane Šojgua i načelnika snaga Gerasimova.
N1: Da li ste bili iznenađeni kako je brzo rešena ova stvar, kao i to što je Lukašenko bio posrednik i da je on zvao Prigožina za kog još ne znamo gde je?
Bond: Učešće Lukašenka je svakako vrlo čudnovato i nisam siguran šta da mislim o tome, da li on stvara neku fikciju u kojoj bismo mi poverovali da je on napravio neki mudar potez ili je zaista bio posrednik koji je rekao: „Hej momci, moramo ovo da rešimo na miran način inače će stvari ići vrlo loše po sve nas“. Nisam baš siguran.
N1: Kako vidite budućnost Vagner grupe, ne samo u Rusiji i Ukrajini već u čitavom svetu, oni imaju veliko prisustvo i u Africi?
Bond: Nisam siguran da će Vagner da funkcioniše na isti način kao pod komandom Prigožina, ali je za rusku državu vrlo zgodno da ima jednu takvu organizaciju pod svojom kontrolom. Jer onda možete da negirate da ste direktno umešani u neke ratove, za nisku cenu ostvarukete veliki profit. Vagner nije samo privatna paravojska, već je to jedna sirova snaga koja se bavi i potragom za resursima u brojnim afričkim zemljama i to je sve jako zgodno za vlast u Moskvi. Svakako mislim da čak i ako Prigožin ne bude upravljao Vagnerom, da će neko sličan to raditi umesto njega.
N1: Da li je onda ovo predstavljalo ozbiljnu pretnju za Putina, pomenuli ste njegovu slabost, kako ce sve ovo da utioče na njega i kakvu sliku će poslati Zapadu?
Bond: Putin mora da ponovo zadobije svoj autoritet interno. Jedna od stvari koja trenutno njega najviše brine je to što kada su Prigožin i njegove snage napustile Rostov narod je izašao da ih pozdravi. Čini se kao da narod voli Vagnerovce i Prigožina, i to mora da zabrinjava Putina. Niko ne želi da ima popularnog vojnog komandanta koji se šeta slobodno, tako da mislim da će Putin vrlo brzo pokušati da zacementira svoj autoritet. Da sam Prigožin izbegavao bih prozore i možda ne bih pio čaj. Ali Putin će se sigurno sad obračunati sa poslednjim ostacima opozicije, slobodnih medija i svih onih koji izražavaju svoje nezadovoljstvo na društvenim mrežama. Čini mi se da za njih tek idu crni dani.
N1: Kako će ovo uticati na rat Ukrajini, da li će Putin biti još brutalniji, i da li će kao što ste pomenuli još čeličnije vladati Rusijom?
Bond: Da, u Rusiji će biti još brutalniji, a što se tiče rata, mislim da je ovo prilika za ukrajinsku stranu. Jer i bez obzira što je ovo sve rešeno vrlo brzo, vrlo je destabilizirajuće da imate redovne snage Ministarstva odbrane i snage Vagnera koje se sukobljavaju, i da se to rešava na način koji niko ne razum. Da sam u rovovima u Ukrajini pitao bih se da li moji komandanti znaju šta rade.